مدل های رفتاری در محیط کار

مدل های رفتاری در محیط کار
یکی از کاربردی­ترین و بهترین ابزارهای رفتار شناسی محیط کار در جهان

مدل رفتارشناسی دیسک چیست؟

مدل های رفتاری در محیط کار : در علم مدیریت منابع انسانی، ابزارهای مختلفی برای شناخت رفتار وجود دارد. یکی از ابزارهای شناخته شده کنونی که در ابعاد مختلف از آن استفاده می شود، تست رفتارشناسی DISC می باشد. این ابزار توسط ويليام مولتون مارستن  در کتابی که در سال ۱۹۲۸ انتشار یافت به دنیا معرفی شد. پس از تست‌های بسیار که یکی از آنها در سال ۲۰۰۶ بر روی بیش از ۷۵ هزار نفر صورت گرفت، این ابزار به عنوان به دلیل سهولت و کارایی بالا به سرعت در سازمان‌ها گسترش یافت.

این ابزار توانمند یکی از بروزترین و کارآمدترین ابزارهای حال حاضر در بحث منابع انسانی و رفتارشناسی می‌باشد. اگر بخواهیم نگاهی سریع و اجمالی بیاندازیم، می‌توانیم به چهار بعد مطرح شده در این تست بپردازیم که نشان‌دهنده چهار نوع ترجیح رفتاری مختلف در محیط مشابه می‌باشد.

یکی از ابعاد این الگو، لایه رفتاری D بوده که اختصاری از کلمه Dominance می­باشد. با توجه به معنای این کلمه که اشاره به تسلط دارد، می‌توانیم این بعد رفتاری را تسلط طلب معرفی‌کنیم. اگر بخواهیم به اختصار نکته‌ای کوتاه در این باره بگوییم، می توانیم اینگونه بیان کنیم که این افراد با کار زندگی می کنند و علاقه بسیار زیادی به جنگیدن و رسیدن به اهداف بزرگ دارند.

بعد دیگری که در این الگو آمده است، I یا influence می باشد که از ترجمه فارسی آن پی به تاثیرگذاری و ارتباط گیری این الگو می بریم. این تیپ رفتاری با اشتیاق کامل با انسان‌ها ارتباط می‌گیرند و اگر در کنار این عزیزان باشید می توانید ساعت‌ها بخندید و از لحظه لذت ببرید. این الگو علاقه بسیار زیادی به ارتباطات داشته و در مهمانی ها، همایش‌ها و سمینارها سعی در برقراری ارتباط با اطرافیان خود دارند.

دو بعد دیگر این الگو، S و C می باشند که به ترتیب اختصار کلمات steadiness و Conscientious هستند. این دو الگو شباهت‌ها و تفاوت‌های زیادی باهم و با دو الگوی دیگر دارند. هر دو درونگرا هستند ولی هر کدام نگاهشان به محیط متفاوت است. شخصی با الگوی رفتاری S می تواند در آرامش کار کند و علاقه بسیار زیادی به ایفای نقش مشاور و حامی در گروه و تیم دارد. عاشق انسان‌ها، دنیایی سرشار از صلح و اعتدال است. الگوی C بسیار دقیق و وظیفه شناس است. این شخص ساعت ها در تنهایی به تحلیل و بررسی فرآیندها، داده‌ها و اطلاعات می پردازد. شاید دوستانی را دیده باشید که تا به آنها تمام جزئیات را ندهید پروژه‌ای را استارت نمی‌زنند یا اگر بخواهند سفری را آغاز بکنند سعی در تکمیل و بررسی تمام فرآنیدها و چک لیست تهیه شده دارند. اگر اینگونه دوستی را ملاقات کردید، می‌توانیم حدس بزنیم که لایه C را به همراه خود دارد.

مزیت و کاربرد این ابزار در چیست؟

سرمایه گذاری هدفمند روی سرمایه‌های انسانی

همه ما کلمه‌ی سرمایه انسانی را شنیده‌ایم. هدف ما از توانمندسازی، آموزش، جذب، بررسی و تحلیل نیروی انسانی چیست؟
اگر با این رویکرد وارد شویم که یک نیروی کارآمد می‌تواند تغییرات بهینه‌ای در سازمان ایجاد کند، و به این اصل اعتقاد داشته باشیم که هر شخصی را بهر کاری ساخته‌اند، می‌توانیم از این ابزار در راستای شناسایی بستر مناسب برای بهینه‌سازی و افزایش بهره‌وری نیروی انسانی کمک بگیریم. شناخت الگوهای رفتاری که بخش کوچکی از شناخت درونی افراد است و فقط، مدل رفتاری قابل مشاهده هر فرد را در محیط نشان می‌دهد، به ما کمک می‌کند تا بتوانیم با نگاهی بهینه و کارا، نیروی انسانی را انتخاب کنیم و با اتکا به دانش فنی مورد نظر برای جایگاه درخواستی سازمان‌، اهداف از پیش تعیین شده، مسیر توسعه و آینده‌ای که در نظر داریم، برنامه‌ریزی کنیم و هزینه های ناشی از انتخاب اشتباه را کاهش دهیم.

“باهم نگاهی به سازمان خودمان بیاندازیم و ببینیم که اگر در آنالیز و برآورد میزان هزینه برای یک پروژه، در تخمین آن اشتباه کرده باشیم و مسیر را اشتباه برویم، هزینه‌هایی که به سازمان تحمیل می‌شود تا چه حد به اعتبار و درآمد لطمه وارد می‌کند.

به نظر شما میزان هزینه‌ای که یک سازمان در اثر استخدام اشتباه می‌پردازد، چقدر است؟

همه اینها از درون ما آغاز می‌شود که بخشی از آن را می‌توانیم با استناد به ابزارهای موجود شناسایی کنیم. این شناسایی به ما در مسیر رشد و توسعه شخصی، برنامه‌ریزی برای آینده، ایجاد تیم مناسب کاری، جذب و استخدام و… کمک می‌کند.

اکثر ما در سازمان، عارضه‌یابی می کنیم، می سنجیم، ساختار تعریف می‌کنیم، درگیر شاخص‌های ارزیابی می شویم، سیستم حقوق و دستمزد را بالا و پایین می‌کنیم تا بتوانیم به بهترین الگوی بهره‌ور نزدیک شویم. یکی از گام‌هایی که می تواند به ما کمک کند، شناخت است.

مانند هر پروژه‌ای که شناخت هرچه بیشتر تاثیر بسیار زیادتر و عمیق‌تری در افزایش بهره‌وری و کارایی تیم ما دارد، انسان شناسی و بهینه سازی مدیریت منابع انسانی پروژه ایست سنگین، طولانی و مهم که توجه به آن می‌تواند کمک شایانی به ارتقا سازمان بکند.

بهترین ابزار موجود در محیط کار

برای بالا بردن بهره وری سازمان خود همین امروز دست بکار شوید

یک همایش جذاب با رفتار شناسی دیسک

بهبود ارتباطات بین فردی
استخدام افراد جدید در سازمان
کشف استعداد و کمک در انتخاب شغل
بهبود فعالیت‌های تیمی در سازمان و پروژه
توسعه، رهبری و بهبود اثر بخشی کسب و کار
افزایش کارایی افراد و کاهش هزینه‌های پرسنلی
افزایش قدرت مذاکره، متقاعدسازی و ارائه پیشنهاد به کارفرما
حل و فصل تنش‌ها و تعارضات در سازمان و تیم‌های اجرایی و اداری

در نهایت قرار هست با توجه به شناخت از خود، با آگاهی بیشتر تصمیم بگیریم که چگونه شرایط کاری موجود را بهینه کنیم، با مدیران مذاکره کرده و امتیاز بگیریم، با همکاران ارتباط پویا، ساختارمند و دقیق‌تری داشته باشیم تا بتوانیم به اهداف شخصی و سازمانی خود برسیم. در زندگی بتوانیم با نگاه کاملتری ارتباط بگیریم و اتفاق‌های دیگری که می تواند با توجه به ویژگی‌ها، محیط و شرایط شما متفاوت باشد و تجربه جدیدی را ایجاد نماید. در بعد سازمانی بتوانیم عارضه‌یابی کنیم و پس از بررسی، تحلیل و شناسایی نیاز سازمان، به جذب، توسعه یا نگهداشت و رشد نیروی انسانی بپردازیم. قاعدتا دیسک یکی از ابزارهای موثر در این فرآیند است.

هدف ازهمایش مدل های رفتاری در محیط کارچیست

با آگاهی بیشتر تصمیم بگیریم که چگونه شرایط کاری موجود را بهینه کنیم و با همکاران ارتباط پویا، ساختارمند و دقیق‌تری داشته باشیم

بلیط ها
مدل های رفتاری در محیط کار
150,000 تومان
استاد دوره
رضا دانش مقدم
مشاور توسعه فردی
مشاور توسعه فردی و سازمانی
حمید آقاجانی
مشاور کسب و کار
مشاور کسب و کار
نظر خود را بنویسید

جزئیات رویداد
 • تاریخ شروع رویداد
  شهریور ۱۳, ۱۳۹۸ ۵:۰۰ ب.ظ
 • وضعیت
 • آدرس
  تهران، بلوار مرزداران ، بلوار آریافر – خیابان معتمدی – پلاک 7 – ساختمان هلدینگ پیشرو
 • تلفن تماس
  02191009449
 • آدرس پست الکترونیکی
  info@edu.radinma.ir
 • فکس
  02191009449
حامیان